Start / Besök oss / Personal

Personal

Anna Björkman
Verksamhetschef
Tel: 023-78 20 31
Mobil: 070-623 45 10
anna.bjorkman@falugruva.se  

Mats Carlsson
Ekonomi och fastigheter
Tel: 023-78 20 38
mats.carlsson@falugruva.se  

Katarina Westfeldt
Kommunikations- och evenemangsansvarig
Tel: 023-78 20 37
Mobil: 076-677 52 37
katarina.westfeldt@falugruva.se

Lena Grönlund Myrberg
Antikvarie Kulturmiljö
Tel: 023-78 20 32
Mobil: 070-633 20 32 
lena.gronlund.myrberg@falugruva.se  

Gunilla Hedenblad
Antikvarie Museet
Tel: 023-78 20 42
Mobil: 070-698 24 26
gunilla.hedenblad@falugruva.se

Johanna Nybelius
Museipedagog
Tel: 023-78 20 46
johanna.nybelius@falugruva.se 

Ewa Ström
Boknings- och receptionsansvarig
Tel: 023-78 20 30 
ewa.strom@falugruva.se 

Maria Karlsson
Butiksansvarig
Tel: 023-78 20 30
maria.karlsson@falugruva.se

Camilla Persson
Receptionist
Tel: 023-78 20 30
camilla.persson@falugruva.se  

Svante Nylén
Museitekniker/Vaktmästare
Tel: 023-78 20 45
svante.nylen@falugruva.se 

Erica Svensson (föräldraledig)
Administrativ assistent 
Tel: 023-78 20 33
erica.svensson@falugruva.se  

Inga A:son Murmester
Samordnare för Utbruken Åg, Korsån, Vintjärn och Svartnäs
Mobil: 070-356 27 90
inga.murmester@falugruva.se

Roger Flodström
Vaktmästare
Tel: 023-78 20 30
roger.flodstrom@falugruva.se

Liz Almqvist
Helgreceptionist
Tel: 023-78 20 30
info@falugruva.se

|

Julmarknad vid Falu Gruva Foto Per Eriksson

 

Falu Gruva, Gruvplatsen 1, 791 61 FALUN, tele:+46 (0)23-78 20 30+46 (0)23-78 20 30, info@falugruva.se