Startsida
Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Kontaktpersoner - näringslivskontoret

Hör gärna av dig till oss på näringslivskontoret. Svarar vi inte på telefon maila oss så kontaktar vi dig så snart vi kan.

Kontaktpersoner näringslivskontoret

Linda Wallin fd Norén, näringslivschef

Telefon: 023-868 88
E-post: linda.m.wallin@falun.se

Är chef för det härliga gänget på avdelningen och engagerad i de flesta frågor som rör vårt näringslivsarbete.

Daniel Blomkvist, näringslivsutvecklare

Telefon: 023-864 89
E-post: daniel.blomkvist@falun.se

Arbetar med etableringsfrågor, driver utvecklingsprojekt och samordnar Företagslots.

Helena Hansson, evenemangslots

Telefon: 023-820 38
E-post: helena.hansson@falun.se

Bereder och samordnar evenemangsrådet, kommunala arrangemang, och bokar företagsbesök.

Hanna Wickström, landsbygdsutvecklare

Telefon: 023-839 87
E-post: hanna.wickstrom@falun.se

Samordnare landsbygdsfrågor, landsbygdsråd, intresseföreningar, kommundelsutveckling och projektlots.

Caroline Haeffner, utbildningsmäklare

Telefon: 023-878 82
E-post: caroline.haeffner@falun.se

Erbjuder företag hjälp med kompetensförsörjning i samarbete med AIK och Arbetsförmedlingen.

Fredrik Timeus, boendekoordinator & inflyttarlots

Telefon: 023-879 62
E-post: fredrik.timeus@falun.se

Stöttar studenter i att hitta boende och guidar nya Falubor.

Jennie Fredriksson, näringslivsutvecklare

Telefon: 023-830 31
E-post: jennie.fredriksson@falun.se

Arbetar med etableringsfrågor, Företagslots, nyhetsbrev och är projektledare för Faluns företagarvecka.

Hanne Kringstad fd. Stenback, projektledare, landsbygdsutvecklare

Telefon: 023-868 76
E-post: hanne.kringstad@falun.se

Projektledare för "Platsmarknadsföring Falu kommun".

Joanna Stridh, landsbygdsutvecklare

Telefon: 023-826 76
E-post: joanna.stridh@falun.se

Tjänstledig.

Sidan uppdaterad 2020-09-08