Lyssna på sidan Lyssna

Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Val av kommunal skola inför förskoleklass

Förskoleklassen är första steget i grundskolan. Syftet med verksamheten är att stimulera varje barns fortsatta lärande och utveckling. Förskoleklassen är obligatorisk för alla barn som bor i Sverige från höstterminen det år de fyller sex år.

Välkomstbrev med information om ansökan och aktuella datum

Svenska (PDF)PDF

Engelska (PDF)PDF

Somaliska (PDF)PDF

Arabiska (PDF)PDF

Dari (PDF)PDF

Önskar du plats för ditt barn i en kommunal skola fyller du i blanketten Val av skola och begäran om skolplacering som finns i länken nedan. Du fyller i ett förstahands-, andrahands- och ett tredjehandsval.

Blanketten ska vara Falu kommun, Barn- och utbildningsförvaltningen, 791 83 Falun tillhanda senast 15 december 2020.

Presentationssidor ersätter informationsträffar

Under rådande pandemi har skolorna inte möjlighet att bjuda in vårdnadshavare till informationsträffar, som annars brukar ske inför val av skola och början i förskoleklass. Skolorna kommer i stället att ha tydlig information
på respektive skolas hemsida, för att beskriva verksamheten så långt som möjligt. Finns frågor och funderingar så hälsas ni välkomna att kontakta rektorer och biträdande rektorer.

Inför valet av skola beskriver Falu kommuns grundskolor sin verksamhet på sidor som nås via länkarna nedan.

Skola

Rektor

Biträdande rektor

Aspebodaskolan

Lotta Arenvall

lotta.arenvall@falun.se

023-826 25


Bjursåsskolan

Sara Olsson

sara.s.olsson@falun.se

023-877 15

Sofi Grimmesten

sofi.grimmesten@falun.se

023-869 12

Björkhagsskolan/ Svärdsjöskolan

Per Bergqvist

per.bergqvist@falun.se

0246-815 34

Lena Östlund

lena.ostlund@falun.se

0246-816 48

Britsarvsskolan

Carina Wallerstein

carina.wallerstein@falun.se

023-825 00

Monika Bajraktari

monika.bajraktari@falun.se

023-829 57

Danholnsskolan

Per Bergqvist

per.bergqvist@falun.se

0246-815 34

Carin Holmström

carin.holmstrom@falun.se

023- 877 13

Främbyskolan

Sanna Mattsson

sanna.mattsson@falun.se


Gruvrisskolan

Niklas Almgren

niklas.almgren@falun.se

023-824 17

Maria Eriksson

maria.x.eriksson@falun.se

023-871 41

Grycksboskolan

Sara Olsson

sara.s.olsson@falun.se

023-877 15

Amar Enochsson

amar.enochsson@falun.se

023-821 05

Hosjöskolan

Daniela Johansson

daniela.johansson@falun.se

023-821 13


Hälsingbergsskolan

Peter Gehlin

peter.gehlin@falun.se

023- 826 45


Hälsinggårdsskolan

Åsa Isaksson

asa.isaksson@falun.se

023-827 48

Tomas Jönsson

tomas.jonsson@falun.se

023-827 25

Åsa Bergqvist

asa.bergqvist@falun.se

023-821 53

Liljansskolan

Per Bergqvist

per.bergqvist@falun.se

0246-815 34

Lena Östlund

lena.ostlund@falun.se

0246-816 48

Linghedsskolan

Per Bergqvist

per.bergqvist@falun.se

0246-815 34

Malin Håkansson

malin.hakansson@falun.se

0246-815 74

Montessoriskolan

Marie Linder

marie.linder@falun.se

023-820 84


Rönndalsskolan

Per Bergqvist

per.bergqvist@falun.se

0246-815 34

Malin Håkansson

malin.hakansson@falun.se

0246-815 74

Slättaskolan

Christopher Granberg

christopher.granberg@falun.se

023-824 43

Katarina Tegmark

katarina.tegmark@falun.se

023-839 66

Cecilia Zettervall

cecilia.zettervall@falun.se

023-821 39

Sundbornsskolan

Per Bergqvist

per.bergqvist@falun.se

0246-815 34

Carin Holmström

carin.holmstrom@falun.se

023- 877 13

Sågmyraskolan

Sara Olsson

sara.s.olsson@falun.se

023-877 15

Amar Enochsson

amar.enochsson@falun.se

023-821 05

Södra skolan

Lotta Arenvall

lotta.arenvall@falun.se

023-826 25


Toftaskolan

Per Bergqvist

per.bergqvist@falun.se

0246-815 34 

Lena Östlund

lena.ostlund@falun.se

0246-816 48

Vikaskolan

Åsa Isaksson

asa.isaksson@falun.se

023-827 48

Åsa Bergqvist

asa.bergqvist@falun.se

023-821 53

Östra skolan

Ingrid Stenvall

ingrid.stenvall@falun.se

023-826 10

Sara Moghaddas

sara.moghaddas@falun.se

023-871 77

Sidan uppdaterad 2020-11-24